۵۰ نکته مهم برای تربیت فرزندان – چطور

مثلاً، کودک پیش دبستانی شما هر از گاهی عصبانی میشود یا وانمود میکند که پزشک است. تکریم و احترام به شخصیت، از جمله نیازهای طبیعی و اساسی هر انسان است. محبت، یکی از نیازهای اساسی انسان است مانند نیاز به آب و غذا. امروزه یکی از مهمترین الگوهای کودکان، شخصیتهای برنامههای تلویزیونی هستند که با ایجاد رابطه عاطفی مناسب در نظر کودکان، بر تربیت آنان تاثیر میگذارند. یکی از شیوههای تربیتی، آموزش مستقیم است که بیشتر به صورت گفتاری صورت میگیرد. آموزش ارزشهای دینی تا حدود ۶سالگی به صورت گفتار مستقیم صورت میگیرد، زیرا کودکان تا این سن مقاومت چندانی در مقابل آموزههای دینی ندارند؛ اما از این سن به بعد با توجه به افزایش مقاومت روانی آنان، باید از شیوه القای غیر مستقیم استفاده کرد(12). ۱- داستان؛ داستان و قصه بهصورت غیر مستقیم در اعماق روح خواننده و شنونده تأثیر میگذارد و عواطف و احساسات را تحت تأثیر قرار میدهد(13).

داستان حضرت یوسف (ع)، به تنهایی حاوی پیامها و رهنمودهای نکته آموز تربیتی در این زمینه است. تربیت برخی کودکان بسیار پیچیده است زیرا پدر و مادر در فرزند خود شاهد رفتارهای عجیب و یا لجاجت های بی مورد هستند و درنهایت پدر و مادر با امتحان کردن روش های مختلف تربیتی به بن بست می رسند ، این نوع از کودکان گاهی دچار اختلالات رفتاری هستند که با مراجعه به یک مرکز مشاوره اختلالات کودک به راحتی قابل درمان است زیرا مشاور با آگاهی و تجربه از نوع رفتاری این نوع از کودکان ، هم می تواند به پدر و مادر روش صحیح تربیت را بیاموزد هم خود به عنوان یک دوست و همراه به کودک کمک کند . روش الگویی؛ در این روش از فرد یا افرادی که دارای رفتار مطلوب هستند، به عنوان سرمشق و الگو استفاده میشود تا از رفتار آنها پیروی شود.(20) در آیات زیادی از قرآن کریم الگوهای شایسته معرفی شدهاند. ۲- شعر؛ با استفاده از شعرهای ساده و دور از صناعات پیچیده ادبی، میتوان ارزشهای دینی بسیاری را به کودک آموخت.

پدر و مادر میبایست با استفاده از روش الگویی، فرزندان خود را به سمت الگوهای سالم جهت دهی نمایند و برای دیدن برنامههای مفید و فیلمهای آموزنده، آنان را تشویق کنند. حتی خانواده و معلم – بیشتر است و به همین علت خطر دوست یهای نا مناسب در این دوران بسیار بیشتر و عواقبش وخیم تر است ، از این رو کنترل و نظارت والدین و مربیان از این جهت اهمیت ویژه دارد والدین باید مراقب باشند که فرزندان آنها با چه کسی طرح دوستی ریخته است .چندان توجهی به این مسأله حیاتی از خود نشان نمی دهند و پدر و مادر غفلت می کنند . تربیت در لغت به معنای پروراندن کودک است(3) و در اصطلاح عبارت است از فراهم کردن زمینهها و عوامل برای به فعلیت رساندن و شکوفا کردن استعدادهای انسان در جهت مطلوب. بهعبارتدیگر، «محروم شدن کودک و نوجوان از فرصت پرورش و شکوفایی استعدادهای درونی و طی کردن مسیر طبیعی نیل به جایگاه مطلوب اجتماعی، مهمترین آسیبی است که در اثر ترک تحصیل به کودک وارد میشود. پس میبینیم که زمان بارداری زمانی حساس برای تربیت روح و جسم جنین است و تغذیه مادر در هوش و حافظه کودک موثر است. وقتی زمان غذا یا میان وعده است، تلویزیون را خاموش کنید و با هم سر میز غذا بخورید.

پیامبر اکرم(ص) در اینباره میفرمایند: «کُونوا دُعَاه النّاس بِأَعْمالِکُمْ وَ لا تَکُونُوا دُعَاه بِألْسِنَتِکُمْ»؛(21) «مردم را با رفتار خود راهنمایی و تربیت کنید نه فقط با زبانهای خود». در صورتیکه به کمک نیاز دارید و یا نگران فرزند خود می باشید، بهتر است خیلی زود و بعنوان مثال از اداره سوسیال شهرستان خود، درخواست کمک کنید. را بر دوش خود سوار میکردند و به آنها میفرمودند: خوب مرکبی دارید! و شما سوارکاران خوبی هستید. اگر همۀ این محیطها خوب باشند، حتماً فرزندان خوبی خواهیم داشت. پس میتوان گفت: والدین بهترین الگو برای فرزندان هستند و کانون گرم خانواده نیز مکان مناسبی برای تعلیم علوم دینی به نوجوانان و جوانان است. ۳- رسانههای گروهی؛ رسانههای گروهی را میتوان به دو دسته صوتی ـ تصویری و مکتوب تقسیم نمود. حتی بعضاً آن ها گفته های معلمین را بر گفته های پدر مادر خود نیز ترجیح میدهند. و از هر کاری که موجب تکدر خاطر آنها می شود حتی گفتن «اف» به شدت پرهیز کنند. هر روز زمانی را اختصاص دهید و همراه با فرزندتان کتاب بخوانید. »؛(27) «هر کس فرزندش را ببوسد، خداوند برای او کار نیکی در نامه عملش مینویسد و هر کس او را شاد کند، خداوند او را در قیامت شاد میگرداند و هر کس او را قرآن یاد بدهد والدینش فرا خوانده میشوند و دو جامه ارزشمند به آنان میپوشانند که از نور آن جامه در صورتهای بهشتیان، نورانی میگردد».».

دیدگاهتان را بنویسید